Mnozí vědci jsou toho názoru, že se jedna o nejstarší dochovaný systém léčení na naší planetě. Poznání ájurvédy se týká přírody, rozsahu lidského života a jeho cíle a zahrnuje jak jeho metafyzické tak fyzické aspekty- zdraví a nemoc, štěstí a smutek, bolest a potěšení.
Ájurvéda je lékařská věda, jejímž cílem je uzdravování, udržování kvality života a dosažení dlouhověkosti. Nabízí hluboké porozumění jedinečnosti každého člověka a jeho těla, mysli a vědomí. Toto pochopení je základem zdraví a štěstí.
Ájurvéda do sebe pojala šad-daršanu, šest systémů indické filozofie- sánkhju, njáju,vaišéšiku, mímámsu, jógu a védántu.
Jóga je praktická disciplína k poznání vlastního já. Jóga pochází se slova judž, což znamená spojení, sjednocení. Ovládnete-li své myšlenkové vlny můžete se dostat za myšlenky. Myšlenky jsou určitou zábranou, překážkou a blokem. Jóga je jeden ze způsobů, jak se dostat za ně.
Pataňdžali ve svém průkopnickém díle Jógasútra uspořádal jógovou disciplínu a dal jí podobu vědy. Ajurvéda tuto filozofii také přijímá pro účely léčení. Pataňžaliho systém má velkou terapeutickou hodnotu a je významnou léčebnou disciplínou. Jógové ásany jsou jednou z cest, jak v určité poloze uvést v činnost vědomí. Ovládání mysli je dosahováno utišením a uklidněním myšlenek, takže se předmětem vnímání stává vlastní Já.
V nejširším slova smyslu jóga přivádí pozornost zpět k Já a přináší člověku hodnotu vnitřní orientace na sebe sama.Sedí.li člověk v lotosové pozici, stává se podobným lotosu. Když zaujímá polohu kobry, stává se podobným kobře. Když je v pozici stromu, je jako strom. Pataňdžali vytvořil nauku jógy, jejímž nejvyšším cílem je dosažení Samádhí, vplynutí nižšího já do vyššího já, kde se tělo, mysl a duch sjednotí což je stav osvobození.
Ajurvéda rozděluje jógové ásany podle doš Váta, Pitta a Kapha a tak jógové nauky využívá k léčení.
Dr. Vasant Lad